تبلیغات
به سوی نور - مسابقه وبلاگی

  مسابقه وبلاگی 1

با سلام این یه مسابقست که هر کسی میتونه توش شرکت کنه و جایزه داره،البته جایزه ها فقط مخصوص دانش اموزان مدرسه ی راهنمایی حضرت مریم ولی اگر دیگران هم شرکت کنند نام اون ها در وب برده می شه .

برای شرکت در مسابقه متن زیر را خوانده و به سوالات پاسخ دهید بخشی از سوال ها خارج از متن هستند.

تعداد سوالات 10 تا است اگر به  همه یا 8 از ان ها پاسخ دهید به قید قرعه جایزه ای به سه نفر از شما تعلق میگیرد یا اسامی شما در وبلاگ برده میشود برای پاسخ به سوالات به ادامه مطلب مراجعه کنید...

شما میتونین پاسخ هاتونو در قسمت نظرات برای ما بفرستین البته حتما به همراه اسمتون...(و کلاس برای دانش اموزان مدرسه ذکر شده)

برای دیدن سوالات به ادامه مطلب مراجعه کنید البته قبلش متن و بخونید لازم میشه

نکته: زمان شرکت در مسابقه از 27 ابان تا5 اذر ماه میباشد(برای بچه های مدرسه )برای دیگران تا24 ابان ماه.

امام حسین علیه السلام در سوم شعبان  سال چهارم هجری در مدینه به دنیا آمد . رسول خدا صلی الله علیه و آله نام این فرزند زهرا سلام الله را حسین نهاد . وی مورد علاقه شدید پیامبر صلی الله علیه و آله بود و آن حضرت درباره او فرمود : " حسینُ مِنی و اَنا من حسین ... " و در آغوش پیامبر صلی الله علیه و آله بزرگ شد . هنگام رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله تنها شش سال داشت . در دوران پدرش علی بن ابی طالب علیه السلام  نیز از موقعیت والایی برخوردار بود ، علم ، بخشش ، بزرگواری ، فصاحت ، شجاعت ، تواضع ، دستگیری از بینوایان ، عفو ، حلم و ... از صفات برجسته این حجت الهی بود . در دوران خلافت پدرش ، در کنار آن حضرت بود و در سه جنگ جمل ، صفین و نهروان شرکت داشت .

پس از شهادت پدرش که امامت به حسن بن علی علیه السلام رسید ، همچون سربازی مطیع رهبر و مولای خویش و همراه برادر بود . پس از انعقاد پیمان صلح ، با برادر و بقیه اهل بیت علیهم السلام به مدینه آمد . با شهادت امام مجتبی علیه السلام در سال 49 یا 50 هجری ، بار امامت بر دوش سیدالشهدا علیه السلام قرار گرفت . در دوران 10 سال که معاویه بر حکومت مسلط بود ، امام حسین علیه السلام همراه یکی از معترضین سرسخت نسبت به سیاست های معاویه و دستگیری ها و قتل های او بود و نامه های متعددی در انتقاد از رویه معاویه در کشتن حجر بن عدی و یارانش و عمرو بن حمق خزاعی که از وفاداران به علی علیه السلام بود و اعمال ناپسند دیگر بود نوشت . در عین حال ، حسین علیه السلام یکی از محورهای وحدت شیعه و از چهره های برجسته و شاخص بود که مورد توجه قرار داشت و همواره سلطه اموی از نفوذ شخصیت او بیم داشت . با مرگ معاویه در سال 60 هجری ، یزید به والی مدینه نوشت که از امام حسین علیه السلامبه نفع او بیعت بگیرد . اما حضرت که فساد یزید و بی لیاقتی او را می دانست ، از بیعت امتناع کرد و برای نجات اسلام از بلیه سلطه یزید که به زوال و محو دین می انجامید  ، راه مبارزه را پیش گرفت . از مدینه به مکه هجرت کرد و در پی نامه گذاری های کوفیان و شیعیان عراق با آن حضرت و دعوت برای آمدن به کوفه ، آن امام ابتدا مسلم بن عقیل را فرستاد و نامه هایی برای شیعیان کوفه و بصره نوشت و با دریافت پاسخ کوفیان در بیعتشان با مسلم بن عقیل ، در روز 8 ذیحجه سال 60 هجری از مکه به سوی عراق ، حرکت کرد .

پیمان شکنی کوفیان و شهادت مسلم بن عقیل ، اوضاع عراق را نامطلوب ساخت و سیدالشهدا علیه السلام که همراه خانواده ، فرزندان و یاران به سوی کوفه می رفت ، پیش از رسیدن به کوفه در سرزمین " کربلا " در محاصره سپاه کوفه قرار گرفت . تسلیم نیروی یزیدی نشد و سرانجام در روز عاشورا در آن سرزمین ، مظلومانه و تشنه کام ، همراه اصحابش به شهادت رسید ، از آن پس ، کربلا کانون الهام و عاشورا سرچشمه قیام  و آزادگی شد و کشته شدن وی ، سبب زنده شدن اسلام و بیدار شدن وجدانهای خفته گردید .

فضایل این امام شهید علیه السلام ، بیش از آن است که در این مختصر بگنجد ، چرا که او آویزه عرش الهی و پرورده دامن رسول خدا صلی الله علیه و آله می باشد . پیامبر  صلی الله علیه و آله درباره او چنین فرومدند : قسم به آنکه مرا به حق به پیامبری فرستاد ، حسین بن علی در آسمان بزرگتر از زمین است و بر سمت راست عرش الهی نوشته شده است " مِصباحُ الهُدیً و سفینةُ النِجاة .

 

 

سوالات مربوط به متن

 

1.امام حسین (ع) در چه تاریخی متولد شدند؟

الف)4شعبان سال 3 هجری

ب)5شعبان سال 3 هجری

ج)3ذی القعده سال 4 هجری

د)3شعبان سال 4 هجری

 

 

2.امام حسن مجتبی در چه سالی به شهادت رسیدند؟

الف)در سال 49 یا 50 هجری

ب)در سال 48یا49 هجری

ج)در سال 50 یا 51 هجری

د)هیچکدام

 

3.امام حسین (ع) در چه جنگ هایی به همراه پدرشان بودند؟

الف)صفین و نهروان

ب)جمل و صفین

ج)جمل،صفین و نهروان

د) هیچکدام

 

4.هنگامی که پیامبر (ص) رحلت فرمودند امام حسین (ع) چند سال داشتند؟

الف)5 سال

ب)6 سال

ج)4 سال

د)7 سال

 

5.چه کسی نام حسین را برای امام حسین (ع) انتخاب نمود؟

الف)پیامبر(ص)

ب)امام علی (ع)

ج)حضرت فاطمه (س)

د)امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

 

سوالات خارج از متن

 

6. مسن ترین شهید کربلا چه کسی بود؟

الف)حبیب بن مظاهر

ب)انث بن حارث

ج)نافع بن حلال جملی

د)هیچکدام

 

7.کدام سوره قران به سوره امام حسین (ع) معروف است؟

الف)نور

ب)الرحمن

ج)فجر

د)هیچکدام

 

8.تنها زنی که در کربلا به شهادت رسید کیست؟

گزینه ای وجود ندارد لطفا جواب را ارسال کنید...

 

9.نام همسر امام حسین که در کربلا حضور داشت چیست؟

الف)رباب

ب)شهربانو

ج)هر دو مورد

د)هیچکدام

 

10.این جمله ((حسین از من است و من از حسین هستم ))از کیست؟

الف)حضرت علی (ع)

ب)امام حسن (ع)

ج)پیامبر(ص)

د)حضرت عباس (ع)

 

با تشکر با ارزوی موفقیت و توفیق الهی برای شما دوست عزیز...

 تاریخ : شنبه 18 آبان 1392 | 07:57 ب.ظ | نویسنده : مدرسه راهنمایی حضرت مریم | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.